Минималната работна заплата за страната за следващата календарна година ще се определя до 1 септември на текущата година и ще бъде в размер на 50% от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.
Това решиха депутатите с приетите на второ четене изменения в Кодекса на труда. "За" промените гласуваха 159 народни представители, нямаше против, 44 се въздържаха, предава БТА.
Процедурата влиза в сила от септември 2023 г. и фактически увеличението ще е от 2024 г.
Според приетите текстове размерът на минималната работна заплата не може да е по-нисък от определения за предходната година.
Промените в Кодекса на труда бяха внесени от БСП и предвиждаха увеличението да влезе в сила още от 1 юли тази година. От ГЕРБ обаче настояха вдигането на минималната заплата да стане от 1 януари 2024 година.
В хода на разискванията Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната" отбеляза, че идеята на законопроекта е да въведе предвидим механизъм за определяне на минималната работна заплата. По думите му растящата инфлация и системното подценяване на размера на минималната работна заплата спрямо общото ниво на възнагражденията водят до неадекватност на доходите на множество хора и ги поставя в реален риск от попадане под линията на бедност в следващите месеци и години. Според него обвързването със средната работна заплата ще доведе до по-голяма подкрепа и по-справедливи възнаграждения.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС заяви, че за да се спрат различните спекулации, са оттеглили предложението си за "брутна минимална работна заплата" и са предложили отпадане на думата „брутна“.
Припомняме, че на първо четене депутатите приеха минималната работна заплата да се определя като "брутна минимална работна заплата". Това предизвика критиките на левицата, че с вкарването на понятието брутна отпада клас прослужено време и реално доходите, вместо да се увеличат, ще бъдат по-ниски.
Георги Свиленски от "БСП за България" отбеляза в рамките на днешния дебат, че след 41 опита най-накрая този закон ще се гледа в зала. Той припомни, че волята на народните представители при приемането на законопроекта на първо четене е била минималната работна заплата да бъде 850 лв. Колегата му Драгомир Стойнев посочи, че минималната работна заплата е създадена, за да се търси социална справедливост и да се преодолее експлоатацията на работника, защото България е на първите места по брой работещи бедни.
Лидерът на левицата Корнелия Нинова отбеляза, че повишаването на доходите на работещите, особено когато става дума за работещи бедни, половин милион българи, е изконна битка за левицата. Тя призова в последните дни от работата на това Народно събрание да бъде прието и това предложение на левицата, с което половин милион българи ще получат подкрепа.
Севим Али заяви, че от ДПС подкрепят предложението размерът на минималната работна заплата да е 50% от средната работна заплата и са за създаването на такъв автоматичен механизъм. Той отбеляза, че в България между 650 и 700 хиляди души работят на минимална работна заплата, от които 40 хиляди са в публичния сектор.
преди 1 година Не е много лоша идеята , но ще сме свидетели на още увеличения на цените , щото имаме доста лоша производителност на труда в цялата икономика ... Предполагам до 6-7 години ще го коригират с по-подходяща формула изчислението на минималното заплащане ... Ако не експлодира бюджета за '24 или '25 , щото все пак най-големият работодател с работници на МРЗ е държавата ... :))) ... повече от половината на МРЗ са общински и държавни служители ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Айде честит подарък за..: следващото НС :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар